Apie projektą

Projektas „Saugok sveikatą kol jaunas 2” skirtas jaunimo sveikatos netolygumų mažinimui ir prevencijai Šakių, Marijampolės ir Vilkaviškio rajonuose. Šiose savivaldybėse, kaip ir visoje Lietuvoje jaunimo situacija išsiskiria esminėmis problemomis, tokiomis kaip santykinai žemas subjektyvios sveikatos bei gerovės įvertinimas, prasta psichinė sveikata, didėjantis rūkymo, alkoholio ir narkotikų vartojimo mastas, plintančios patyčios bei augantis savižudybių skaičius, nepakankamas sveikos mitybos ir lytinio švietimo prieinamumas. Projektas numato priemones pagerinti psichinės sveikatos paslaugų jaunimui pasiekiamumą ir kokybę. Diegiamos JPSPP bus sveikatos ir socialinio sektoriaus veiksmingo bendradarbiavimo modelis. Projektas sieks stiprinti sisteminį bei nuoseklų sveikatos, socialinių, teisėsaugos ir švietimo sektorių bendradarbiavimą šioms problemoms spręsti. Projektas numato priemones kurti ir įgyvendinti modernias mokymo programas, tobulinti tarpsektorinį bendradarbiavimą siekiant prasmingų pokyčių Lietuvos jaunimui, teikti paramą psichinės sveikatos skatinimo ir prevencijos priemonėms, ypatingą dėmesį skiriant jaunimo ir jų šeimų gerovei. Projekto veiklų tikslinės grupės – specialistai dirbantys su jaunimu arba tėvais (socialiniai darbuotojai, psichologai, psichiatrai, visuomenės sveikatos specialistai, specialiojo ugdymo mokytojai), tėvai, jaunimas nuo 14 iki 29 metų. Viena iš būtinų sąlygų siekiant, kad Lietuvos ekonomika taptų pažangia, tvaria, integracine ir būtų skatinamas ekonomikos augimas – gera gyventojų sveikata. Projekto įgyvendinimas reikšmingai prisidės prie vienos iš nacionalinių sveikatos apsaugos strateginių tikslų siekimo – rūpintis jaunimo sveikatos išsaugojimu bei gerinimu.

Projekto tikslas: jaunimo sveikatos prevencijos gerinimas ir sveikatos netolygumų mažinimas Šakių, Marijampolės ir Vilkaviškio rajonuose.

Projektu bus siekiama nekeliant pavojaus ateities kartų gerovei, patenkinti visuomenės ekonominius, socialinius ir aplinkos gerovės poreikius: tiek trumpalaikius, tiek vidutinės trukmės ir – ypač – ilgalaikius. Įdiegtas JPSPP modelis leis kompleksiškai spręsti jaunimui aktualias sveikatos problemas, ugdyti jaunimo sveikos gyvensenos nuostatas, mažinti aplinkos ir socialinių veiksnių poveikį žmonių sveikatai, o tai, projekto poveikio teritorijoje leis sutaupyti ekonominius išteklius (mažės išlaidos gydymui, vaistams ir sveikatos paslaugoms, mažės skurdas ir padidės žmonių ekonominė galia) ir kuriama darni socialinė aplinka ir visuomenė (mažės alkoholio ir rūkalų, narkotinių medžiagų vartojimas jaunimo tarpe, atitinkamai sumažės nusikaltimų, padidės saugumo pojūtis bendruomenėse).

Projektas prisideda prie gero valdymo, nes:

1. Projektas bus vykdomas apjungiant trijų savivaldybių žmogiškuosius resursus, gerąją partirtį ir turimus bendradarbiavimo tinklus.
2. Tenkinamas egzistuojantis poreikis. Šiuo metu pastebimas jaunimo sveikatos rodiklių prastėjimas, matomos spragos jaunimo švietimo sveikos gyvensenos, sveikatos priežiūros srityse.
3. Sprendžiama aktuali problema. Projektas prisidės prie jaunimo sveikatos gerinimo, sveikos gyvensenos skatinimo, sveikos mitybos žinių ugdymo.
4. Bus vadovaujamasi įstatymo viršenybės, gebėjimų ir kompetencijos principais. Įgyvendinant projektą bus laikomasi visų projekto administravimą bei įgyvendinimą reglamentuojančių teisės aktų. Projektui administruoti bus pasitelkta administravimo įmonė, turinti gebėjimų ir patirties įgyvendinant tarptautinius projektus.
5. Siekiant užtikrinti skaidrumą, projekto reikmėms įsigyjamos prekės, paslaugos ar darbai bus perkami atliekant viešųjų pirkimų procedūras.

Projekto stebėsenos rodikliai (numatytieji rezultatai): 

  • 1300 žmonės, gavę paslaugas (paslaugas gavęs asmuo – 14-29 m. asmuo, kuriam buvo suteiktos JPSPP paslaugos ir (arba) 14-29 m. asmuo dalyvavęs JPSPP koordinacinio centro veiklose, tėvai dalyvavę edukaciniuose renginiuose. Skaičiavimo būdas – sumuojami projektų paslaugas gavę ir (ar) įgyvendintuose renginiuose/veiklose dalyvavę 14-29 m. asmenys. Nustatoma pagal renginių/veiklų lankomumo apskaitos žiniaraščius)
  • 4,5 pasitenkinimo lygis suteiktomis paslaugomis (pasitenkinimas suteiktomis paslaugomis – paslaugas gavusių asmenų paslaugų vertinimas pagal skalę nuo 1 iki 5. Rodiklis bus nustatomas pagal nuolat atliekamų apklausų suvestines)
  • 3 JPSPP koordinatoriai, apmokyti atvejo vadybos (atvejo vadybos bus apmokyti Šakių rajono, Vilkaviškio rajono ir Marijampolės rajono JPSPP koordinatoriai)
  • 3 savivaldybės, įgyvendinančios atnaujintą jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų modelį 2014–2021 m. periode (projekte dalyvauja Šakių rajono, Marijampolės rajono ir Vilkaviškio rajono savivaldybės)
Projekto ateitis: sprendžiant jaunimo sveikatos problemas, įgyvendinant projektą bus įdiegti 8 JPSPP teikimo algoritmai, kurių taikymas padės išspręsti jaunimo psichikos sveikatos, mitybos, reprodukcinės sveikatos, lytinio švietimo, nutukimo ir išorinių mirties priežasčių prevenciją, užtikrins tinkamą, kokybišką ir savalaikį šių paslaugų teikimą jaunimui. Siekiant tikslo, projekto metu numatoma JPSPP Koordinacinio centro (KC) veiklos plėtra Šakių rajono savivaldybėje ir naujų KC įsteigimas Marijampolės ir Vilkaviškio rajonų savivaldybėse, JPSPP bendradarbiavimo tinklo sukūrimas partnerių savivaldybėse, JPSPP viešinimas, JPSPP mokymai ir stovyklos tikslinėms auditorijoms – specialistams bei jaunimui. Portalo administravimas, siekiant sukurti modelį diegiančioms savivaldybėms prieinamą informacijos kaupimo ir komunikavimo įrankį, kurio pagrindinės funkcijos būtų: naujienų, mokomosios medžiagos, įvairių duomenų bazių pateikimas, algoritminių situacinių sprendimo schemų pateikimas, tikslinių grupių informuotumo skatinimas per tarpusavio bendravimą ir žaidimo elementų taikymą. Planuojama rengti ir teikti informaciją jaunimui, kaip elgtis ir kur kreiptis, kad būtum sveikas arba ką daryti turint sveikatos problemų. Specialistams skirtoje Portalo dalyje patalpinti informaciją, įgalinančią efektyviau ir kokybiškiau teikti paslaugas, susijusias su sveikata ir sveika gyvensena, pateikti algoritmus ir metodikas, informaciją apie JPSPP teikiančias įstaigas.Projekto metu išplėtotas JPSPP modelis padės ne tik greičiau ir efektyviau spręsti jaunimo sveikatos problemas, bet ir įvertinti, kokių paslaugų savivaldybėse trūksta, ar teikiamos paslaugos yra lengvai prieinamos jaunimui, t.y. sukurti, adaptuoti ir išplėtoti jaunimo sveikatos problemų sprendimo algoritmai galės būti naudojami ir kaip instrumentai, padedantys atlikti jaunimo sveikatos strategijos formavimą ir tuo pačiu padės sumažinti sveikatos skirtumus tarp Lietuvos rajonų (bei regionų).

Į viršų