JPSPP: tai jaunimo poreikius atitinkančios kompleksinės sveikatos priežiūros paslaugos, kurios apima gydymo ir prevencijos (taip pat ir stebėsenos) paslaugas bei konsultavimo paslaugas, įskaitant jaunimo poreikiams pritaikytą sveikatos mokymą bei ugdymą, ir atitinka šiuos Pasaulio sveikatos organizacijos nurodytus kriterijus:
- jaunimui prieinamos – nemokamos arba įperkamos, greita, patogi registracija arba be registracijos, trumpas laukimo laikas;
- nediskriminuojančios;
- garantuojančios konfidencialumą ir privatumą;
- atitinkančios kiekvieno jauno žmogaus fizinės, socialinės ir psichologinės sveikatos bei raidos poreikius;
- teikiamos kompetentingo personalo;
- saugi ir atitinkanti jaunimo poreikius aplinka.
JPSPP teikimo modelis: nuostatų, apimančių jaunimo sveikatos priežiūros (gydymo, diagnostikos, prevencijos ir stebėsenos) bei konsultavimo paslaugų teikimą, apibrėžiančių paslaugų sistemos misiją, viziją, principus, tikslus ir uždavinius, apimančių paslaugų teikimo ir sveikos gyvensenos motyvavimo labiausiai jaunimui priimtinomis formomis organizavimą, valdymą, finansavimą bei kokybės užtikrinimą ir stebėseną, visuma.
Informacija panaudota iš: https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/programos-ir-projektai/norvegijos-paramos-programa/apie-projektus-ir-priemones/priemone-jaunimui-palankiu-sveikatos-prieziuros-paslaugu-teikimo-modelio-sukurimas
Diegiamos JPSPP bus sveikatos ir socialinio sektoriaus veiksmingo bendradarbiavimo modelis.
Šakių rajono savivaldybė įdiegė JPSPP modelį, įgyvendindama 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos Nr. LT11 „Visuomenės sveikatai skirtos iniciatyvos“ projektą „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelio sukūrimas“.
Šakių rajone jau yra sukurti 4 jaunimo sveikatos problemų sprendimo algoritmai:
1) savižudybių ir savižalos
2) sveikatos sutrikimų, susijusių su antsvoriu ir nutukimu
3) lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo
4) psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijos srityse, naudojami ir kaip instrumentai, padedantys atlikti jaunimo sveikatos strategijos formavimą rajone.
Įgyvendinant projektą, Šakių rajono patirtį planuojama perduoti partneriams ir toliau planuojama plėtoti įdiegtus algoritmus ir sukurti 4 naujus jaunimo sveikatos problemų sprendimo algoritmus:
5) alkoholio vartojimo prevencija
6) depresijos prevencija
7) seksualinio smurto prevencija
8) valgymo sutrikimų prevencija.
Kartu su JPSPP modeliu planuojama:
- teikti tėvams ir jaunimui psichologo konsultacijas;
- organizuoti viešus renginius skirtinguose savivaldybių vietose;
- pasitelkiant informacinių ekranų tinklą vykdyti prevencines modelio veiklas siekiant sumažinti jaunimo sergamumą ir gerinti jaunimo laisvalaikio galimybes Šakių, Marijampolės ir Vilkaviškio savivaldybėse.
Rezultatai:
Projekto metu įdiegtas ir išplėtotas JPSPP modelis trijose savivaldybėse ne tik padės greičiau bei efektyviau spręsti jaunimo sveikatos problemas, bet ir įvertinti, kokių paslaugų savivaldybėse trūksta, ar teikiamos paslaugos yra lengvai prieinamos jaunimui, t.y. sukurti, adaptuoti bei išplėtoti jaunimo sveikatos problemų sprendimo algoritmai galės būti naudojami ir kaip instrumentai, padedantys atlikti jaunimo sveikatos strategijos formavimą ir tuo pačiu padės mažinti sveikatos skirtumus tarp Lietuvos rajonų (bei regionų).
8 JPSPP teikimo algoritmai detalizuos paslaugų teikimo jaunimui seką psichikos sveikatos, mitybos, reprodukcinės sveikatos ir išorinių mirties priežasčių prevencijos srityse, užtikrins tinkamą, kokybišką bei savalaikį šių paslaugų teikimą jaunimui. Taip pat, įdiegtas JPSPP modelis leis kompleksiškai spręsti jaunimui aktualias sveikatos problemas, ugdyti jaunimo sveikos gyvensenos nuostatas, mažinti aplinkos ir socialinių veiksnių poveikį žmonių sveikatai, o tai, projekto poveikio teritorijoje leis sutaupyti ekonominius išteklius (mažės išlaidos gydymui, vaistams ir sveikatos paslaugoms, mažės skurdas ir padidės žmonių ekonominė galia) bei kuriama darni socialinė aplinka (mažės alkoholio ir rūkalų, narkotinių medžiagų vartojimas jaunimo tarpe, atitinkamai sumažės nusikaltimų, padidės saugumo pojūtis bendruomenėse ir t.t.).
JPSPP modelio plėtra ir diegimas savivaldybėje prisidės prie jaunimo sveikatos problemų sprendimo, sveikatos priežiūros paslaugų kokybės gerinimo. Tokiu būdu gerės vienos iš labiausiai pažeidžiamų visuomenės dalių – jaunimo – sveikata, sveikos gyvensenos įgūdžiai, fizinė ir psichinė, reprodukcinė/lytinė sveikata.
Projekto metu įdiegus modelį ir per jaunimui aktualių sveikatos problemų sprendimo algoritmus apjungus į vieną tinklą jau egzistuojančius sveikatos priežiūros teikėjus bei gerinant jų bendradarbiavimą, bus galima teikti efektyvesnes sveikatos priežiūros paslaugas jaunimui, taip užtikrinant jaunimo sveikatos netolygų mažinimą.
Psichologų paslaugos tampa prieinamesnės
Nuo 2021 m. spalio 1 d. Vilkaviškio rajone pradeda darbą psichologas, kuris teiks konsultacijas jaunimui nuo 14 iki 29 metų amžiaus, įgyvendinant JPSPP Projektą “Saugok sveikatą kol jaunas 2 (toliau – Projektas). Projektas finansuojamas Europos ekonominės erdvės bei Norvegijos finansinių mechanizmų lėšomis.Pagrindinės psichologo funkcijos yra įvertinti vaiko/jaunuolio galias ir sunkumus, raidos ypatumus, psichologines, asmenybės ir ugdymosi problemas; bendradarbiauti su mokytoju, specialiuoju pedagogu, logopedu, socialiniu pedagogu ir kitais su vaiku/jaunuoliu dirbančiais specialistais, numatant ugdymo tikslų ir uždavinių pasiekimo būdus; konsultuoti psichologinių, asmenybės ir ugdymosi problemų turinčius vaikus/jaunuolius, jų tėvus (globėjus, rūpintojus) šių problemų sprendimo klausimais; rengti individualias rekomendacijas vaiko/jaunuolio psichologinėms, asmenybės
JPSPP Vilkaviškio koordinatorės ir psichologės išvykstamieji renginiai spalio mėnesį
Kada ir kur vyks išvykstamieji renginiai? Spalio 11 d. 17-20 val. – Vilkaviškio Atviro jaunimo centras Spalio 20 d. 16-19 val. – Vilkaviškio rajono Kybartų socialinių paslaugų centras Spalio 27 d. 16-19 val. – Alvito šv. Kazimiero namai (apgailestaujame, tačiau išvykstamasis renginys neįvyks)